Ostatnio aktualizowane: 04.08.20

 

Ksylofon jest bardzo ciekawym instrumentem muzycznym. Był znany już w średniowieczu, a w XIX wieku został na stałe wprowadzony do orkiestry symfonicznej. Najczęściej stosuje się go do rozbudzenia w dzieciach (najczęściej w okresie przedszkolnym) zamiłowania do muzyki. Na lekcjach rytmiki (zajęcia pomagające nauczyć dzieci poczucia rytmu) na ksylofonie wygrywane są melodie, do których najmłodsi tańczą i śpiewają. Poniżej znajdziesz kilka pięknych nut, które można zagrać na ksylofonie.

 

Co to jest ksylofon?

Ksylofon to instrument muzyczny, który składa się ze strojonych sztabek układanych w jednym lub więcej rzędach. Aby wydobyć z nich dźwięk, należy uderzać w nie specjalnymi pałeczkami. Ten instrument muzyczny dotarł ze średniowiecznej Azji do Europy, a w XIX wieku zyskał dużą popularność dzięki kompozycjom francuskiego muzyka Camille’a Saint-Saënsa. To on wprowadził ksylofon na stałe do orkiestry symfonicznej. Od początku XX wieku instrument ten jest wykorzystywany w lekcjach wychowania muzycznego w przedszkolach i szkołach podstawowych. Dzięki niemu dzieci uczą się poczucia rytmu, rozwijają muzyczne zainteresowania i inwencję twórczą. Najlepszy ksylofon umożliwia wykonanie wielu pięknych utworów, które zachwycą słuchaczy.

 

Lot trzmiela

“Lot trzmiela” jest krótką formą muzyczną, która jest jedną z części rosyjskiej opery Nikołaja Rimskiego-Korsakowa pod tytułem ”Bajka o carze Sałtanie”. Jest ona oparta na utworze Aleksandra Puszkina o tym samym tytule. “Lot trzmiela” to doskonały przykład perpetuum mobile – to forma muzyczna, która nie ma wyraźnie zaznaczonego początku ani końca, więc może być grana i powtarzana bez przerwy.

Marsz weselny

Skomponowany w 1842 roku “Marsz weselny” jest częścią muzyki Feliksa Mendelssohna do “Snu nocy letniej” Williama Shakespeare’a. Często jest grywany w kościołach, zwłaszcza na zakończenie ceremonii, gdy para młoda po złożeniu przysięgi opuszcza mury świątyni. Czasami także gra się go na początku, kiedy państwo młodzi wchodzą do kościoła z zamiarem zawarcia związku małżeńskiego.

 

Marsz krasnoludków

“Marsz krasnoludków” jest ciekawym utworem, który został skomponowany przez Krystynę Druszkiewiczową. Często jest on wykorzystywany na lekcjach wychowania muzycznego, które odbywają się w przedszkolach i szkołach podstawowych. Dzięki niemu najmłodsi uczą się poczucia rytmu i rozwijają swoje zainteresowania związane z muzyką.

 

Sto lat

Tradycyjną piosenką śpiewaną na każdych urodzinach i imieninach, jest “Sto lat”. Można wykonać ją na każdym instrumencie, ponieważ jest uniwersalna. Ciekawostką może okazać się to, że utwór ten jest śpiewany nie tylko podczas nieformalnych okazji, ale także w czasie tych podniosłych i poważnych (piosenka była śpiewana podczas inauguracji prezydenta Lecha Kaczyńskiego i w czasie wizyty papieża Jana Pawła II). Prosta melodia tego utworu pozwala grać ją nie tylko doświadczonym muzykom, ale także amatorom, którzy dopiero zaczynają naukę na instrumencie.

 

Take On Me

“Take On Me” jest pierwszym singlem norweskiego zespołu A-ha. Początkowa wersja utworu była zupełnie inna, niż ta, którą znamy z list przebojów. Zespół zyskał drugą szansę i poprawiona piosenka zrobiła furorę, zyskując bardzo dużą popularność. Dzięki temu A-ha w 1985 roku stał się znany na całym świecie. Ponieważ w Internecie znajduje się wiele rozpisek nutowych, możesz wybrać tę, która najbardziej Ci odpowiada i zagrać ją na ksylofonie. Praktyka czyni mistrza, więc trenując, z pewnością będziesz w stanie wyćwiczyć i bezbłędnie odegrać tę popularną piosenkę.

See You Again

Amerykański raper Wiz Khalifa wraz z piosenkarzem Charliem Puthem nagrał w 2014 roku piosenkę “See You Again”. Utwór jest częścią ścieżki dźwiękowej filmu “Szybcy i wściekli 7”. Piosenka miała na celu upamiętnić tragicznie zmarłego w 2013 roku Paula Walkera, jednego z głównych bohaterów serii “Szybcy i wściekli”. Zyskała ona dużą popularność i przez długi czas znajdowała się na najwyższych miejscach najpopularniejszych rankingów muzycznych. Można ją zagrać na wielu instrumentach, w tym na ksylofonie. Melodia jest bardzo delikatna i piękna. Porusza serce i umysł każdego, kto jej posłucha. W sieci bardzo łatwo można znaleźć nuty oraz poradniki, w jaki sposób powinno się grać tę piosenkę. Z pewnością każdy, kto podejmie się zagrania, będzie usatysfakcjonowany. Nawet jeżeli na początku nie wszystko będzie szło zgodnie z zamierzonym planem, z czasem, po ćwiczeniach będziesz w stanie zagrać ją tak, aby być zadowolonym.

 

Jingle Bells

“Jingle Bells” pochodzi z 1857 roku, piosenka została napisana przez amerykańskiego autora tekstów i kompozytora Jamesa Pierponta. Utwór stał się jednym z symboli Bożego Narodzenia i należy do najczęściej granych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie. W dzisiejszych czasach kojarzy się z grudniowymi świętami, jednak początkowo był piosenką ludową. W mieście Savannah znajduje się specjalna tablica pamiątkowa, która jest poświęcona utworowi Jamesa Pierponta. W Internecie znajduje się wiele rozpisek nutowych, z których możesz korzystać podczas grania.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments