Ostatnio aktualizowane: 27.11.20

 

W ostatnim czasie gra na ukulele stała się bardzo popularna, zarówno wśród profesjonalistów, jak i osób, które zaczynają swoją przygodę z muzyką. Wiele osób mających zamiar kupić ten instrument zastanawia się, jak rozpocząć grę na ukulele oraz na czym się skupić podczas nauki. Poniżej zamieściliśmy kilka przydatnych wskazówek, które powinny Ci się przydać. 

 

Jaki rozmiar wybrać?

Ukulele to instrument muzyczny z grupy instrumentów strunowych szarpanych. Pochodzi on z Hawajów. W najpopularniejszej formie swoim kształtem przypomina gitarę. Zwykle składa się z czterech nylonowych strun. Według wielkości instrument ten można podzielić na:

sopranowy – ich wielkość liczy ok. 53 cm. Dźwięk, który się z nich wydobywa, jest wysoki oraz cienki. Przeznaczony jest w szczególności dla osób, które mają drobne palce (głównie dzieci).

koncertowy – ma wielkość ok. 58 cm. Spełnia wymagania szerszej liczby odbiorców niż w przypadku modeli sopranowych. Wydobywający się z tego instrumentu dźwięk jest głośny, charakteryzuje się pełniejszym tonem.

tenorowy – długość tego typu ukulele wynosi ok. 65 cm. Wyposażone jest w większe pudło rezonansowe, dzięki któremu brzmi wyraźniej, a także ma  zapewniony szerszy i mocniejszy ton. 

barytowy – to największy typ ukulele. Jego długość wynosi ok. 74 cm, dlatego swoim wyglądem przypomina małą gitarę. Wydobywający się z wnętrza instrumentu dźwięk jest głęboki.

Naucz się prawidłowo trzymać ukulele

Pierwszą z czynności, której powinieneś się nauczyć, rozpoczynając grę na ukulele, jest prawidłowy chwyt instrumentu. Wypracowanie odpowiedniej pozycji utrzymania wybranego modelu nie powinno zająć Ci zbyt wiele czasu. Wystarczy, że poświęcisz kilka minut i wypróbujesz parę możliwych wariantów, zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Siedząc możesz ułożyć instrument na jednej z nóg, a dłoń oprzeć na jego korpusie. W taki sposób szyjka korpusu będzie unosić się w powietrzu. W pozycji stojącej możemy przyłożyć go do klatki piersiowej i podtrzymywać łokciem ręki bijącej lub wykorzystać dołączony do zestawu pasek. Powinniśmy wybrać takie położenie, dzięki któremu poczujemy się najbardziej komfortowo. Na początku może to sprawiać wiele kłopotów, lecz nie warto się poddawać i próbować dalej. Z czasem tak opanujemy chwyt, że bez problemu będziemy mogli chodzić grając na ukulele.

 

Niech nauka stanie się zabawą.

Początku zawsze są trudne, lecz nie powinieneś się poddawać przy pierwszych niepowodzeniach. Po pierwsze warto skupić się na nauce podstaw. Pozwoli to na wyeliminowanie niekorzystnych nawyków. Warto zapisać się na naukę gry u profesjonalisty, aby opanować wszystkie podstawowe chwyty. Dzięki temu nauka będzie przebiegała sprawniej i z łatwością będziesz pokonywać następne poziomy. Ucząc się powinieneś przede wszystkim cieszyć się tym, co robisz, a każdego dnia będziesz umiał coraz więcej. 

 

Nie śpiesz się – graj powoli

Osoby początkujące często chcą umieć wszystko naraz. Grając robią gwałtowne, energiczne i szybkie ruchy. Chcą zagrać utwory w normalnym tempie, jednak na początku jest to zazwyczaj niemożliwe, ponieważ nie mają one jeszcze do końca opanowanych wszystkich chwytów oraz technik grania. Czy tak właśnie powinny wyglądać początki gry na instrumencie? Znając podstawowe akordy oraz umiejąc robić bicia jesteśmy w stanie zmieniać akordy. Na początku powinniśmy ćwiczyć bardzo dużo z wieloma różnymi akordami. Każdy ruch powinien być wykonywany powoli oraz precyzyjnie. Dzięki temu będziemy mogli z łatwością opanować wybrany utwór.

Struny – jakie wybrać?

Wybór odpowiednich strun jest bardzo istotny. To od decyzji, jaką podejmiemy zależy brzmienie, jakie będzie wydawać nasz instrument. Struny różnią się grubością, twardością, materiałem, z którego zostały wykonane oraz przede wszystkim marką. Dobór strun zależy od stroju modelu ukulele, który mamy oraz wielkości jego korpusu. Warto pamiętać, że nie każde struny są uniwersalne, oraz nie każdy instrument gra tak samo na danym komplecie. Użytkownik powinien samodzielnie przetestować oraz wybrać ten rodzaj, który najbardziej mu odpowiada. 

 

Przechowywanie instrumentu

Najbardziej preferowanym przez muzyków miejscem do przechowywania ukulele jest specjalnie przeznaczony dla tego instrumentu futerał. Jest to zazwyczaj miękki pokrowiec. Podczas zakupu odpowiedniego modelu warto sprawdzić, czy jest on wyposażony w gąbkę, która będzie zapewniać większą ochronę naszego instrumentu. Ukulele nie lubi wilgoci oraz nagłych zmian temperatury, ponieważ pod wpływem tych dwóch czynników drewno może zacząć pracować. Dlatego warto także zaopatrzyć się w higrometr, czyli urządzenie, które mierzy wilgotność powietrza. Najbardziej preferowane jest utrzymanie wilgotności pomiędzy 40% a 60%, wtedy możemy mieć pewność, że z naszym instrumentem nic złego się nie wydarzy. Warto pamiętać, aby nie zostawiać ukulele w pobliżu ciepłego grzejnika lub kominka, a także, aby nie przechowywać go cały dzień w bagażniku samochodu.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments