Ostatnio aktualizowane: 04.08.20

 

Ksylofon to instrument wyróżniający się wyjątkowym brzmieniem. Wszystkie osoby, które zapisały się do szkoły muzycznej na sekcję perkusji, muszą nauczyć się na nim grać. Jednak każdy z nas powinien się zastanowić nad rozpoczęciem nauki gry na tym instrumencie, nawet jeśli nie planujemy kariery jako muzyk. Dlaczego? Oto kilka powodów zachęcających do nauki gry na ksylofonie.

 

Lepsza pamięć i koncentracja

Gra na takim instrumencie jak ksylofon ma bardzo pozytywny wpływ na pamięć, w szczególności werbalną. Okazuje się, że doświadczenia muzyczne pomagają w rozwijaniu wybranych struktur mózgu, odpowiadających m.in. za zapamiętywanie ze słuchu. Można to zauważyć nie tylko u dzieci, ale też znacznie starszych osób, również seniorów. W czasie gry na ksylofonie musimy przez cały czas być skupieni, aby wiedzieć, w którą sztabkę uderzyć, żeby wydobyć konkretny dźwięk. Efekty ćwiczeń, czyli znacznie lepszą pamięć, często można zauważyć już po kilku miesiącach gry. Ważne jest to, że nie pogarsza się ona w przypadku, gdy nagle zrezygnujemy z muzycznej pasji i przestaniemy ją rozwijać.

Tak jak już zostało wspomniane, w czasie gry na ksylofonie trzeba się skupić. Musimy skoordynować swoje ruchy, zaangażować wzrok i słuch, a także zwracać uwagę na rytm. Wszystkie te czynności sprawiają, że poprawia się nasza koncentracja. Nauka gry na ksylofonie jest często polecana jako forma terapii dla dzieci nadpobudliwych, rozkojarzonych i mających problemy ze skupieniem się tylko na jednej czynności.

Nauka cierpliwości

Swoją cierpliwość tak naprawdę ćwiczymy przez całe życie, ale w pewnych sytuacjach możemy stracić nad sobą kontrolę. Nierzadko prowadzi to np. do niepotrzebnych konfliktów i innych, równie nieprzyjemnych sytuacji. Ucząc się gry na instrumencie, również na ksylofonie, ćwiczymy swoją cierpliwość. Zazwyczaj bezbłędne zagranie utworu wymaga wielu prób. Początkowo możemy czuć irytację, kiedy się pomylimy, ale z czasem zauważymy, że staliśmy się mniej nerwowi i bardziej odporni na wybuchy złości.

 

Większa pewność siebie

Grając na instrumencie, możemy zwiększyć pewność siebie. Jak to jest możliwe? Jeśli uda nam się płynnie i bez żadnych pomyłek zagrać konkretny utwór, poczujemy się dowartościowani, zwłaszcza jeśli otrzymamy od kogoś pochwałę. Jest to dowód na to, że możemy pokonać własne słabości i dokonać znacznie więcej, niż nam się wydaje. Dobry ksylofon, dostosowany do naszego stopnia zaawansowania, sprawi, że będziemy chętnie ćwiczyć, a nawet nauczymy się, jak w muzyce wyrażać siebie. Poza tym gra na instrumencie to bardzo ciekawe hobby. Możemy łatwo znaleźć osoby o podobnych zainteresowaniach i w ten sposób nawiązać nowe znajomości.

 

Sposób na złagodzenie stresu

Stres jest reakcją naszego organizmu na dane doświadczenia oraz wydarzenia, zwłaszcza te nieprzyjemne. Jego niewielka ilość potrafi motywować i zachęcać do działania, ale jeżeli jesteśmy bardzo zestresowani, obniża się samopoczucie i pogarsza kondycja zdrowotna. Sposobów na złagodzenie stresu jest wiele: aktywność fizyczna, medytacja, odpowiednia ilość snu, długie spacery itp., jednak nie każdy działa tak samo skutecznie. Jeśli często czujemy zdenerwowanie, warto spróbować rozładować negatywne emocje podczas gry na ksylofonie. W ten sposób przynajmniej na chwilę zapomnimy o nieprzyjemnych sytuacjach i skupimy się na czymś innym. Taka chwila wyciszenia bardzo często sprawia, że na problem zaczynamy patrzeć z innej perspektywy i znajdujemy wyjście z trudnej sytuacji. Należy wspomnieć, że nadmiar stresu osłabia układ odpornościowy, zaostrza objawy chorób autoimmunologicznych (np. Hashimoto), a niekiedy zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów. Gra na instrumencie coraz częściej staje się elementem terapii dzieci i nastolatków z depresją, autyzmem i podobnymi zaburzeniami.

Nauka organizacji czasu

Chcąc nauczyć się grać na ksylofonie czy innym instrumencie, większość osób decyduje się na zajęcia w szkole muzycznej lub u prywatnego nauczyciela. Wymaga to zaplanowania swojego czasu w taki sposób, aby zdążyć z wypełnieniem wszystkich obowiązków w danym dniu, a jednocześnie znaleźć przynajmniej krótką chwilę na relaks. Na początku może to być bardzo trudne, ale wraz z upływem czasu ustalanie dziennego harmonogramu sprawia coraz mniej trudności. Ponieważ ze względu na dodatkowe zajęcia będziemy mieć bardziej ograniczoną ilość czasu na pozostałe aktywności, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaczniemy sumienniej wypełniać swoje obowiązki. Dobra organizacja to cenna umiejętność, która przydaje się nie tylko dorosłym, ale i dzieciom. Nauka gry na wybranym instrumencie może sprawić, że pociecha przestanie odkładać ważne obowiązki na później, gdyż woli poświęcić wolną chwilę na zabawę.

 

Poprawa umiejętności społecznych

Dodatkową zachętą do gry na ksylofonie jest możliwość poprawy umiejętności społecznych. Grając w kilkuosobowej grupie czy większym zespole, musimy nauczyć się współpracy z pozostałymi muzykami. Konieczne jest słuchanie siebie nawzajem, dopasowywanie rytmu i ewentualne doradzanie, co można poprawić. Tylko wtedy grane utwory będą brzmiały tak, jak powinny.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments