Ostatnio aktualizowane: 04.08.20

 

Muzyka klasyczna nie jest popularną formą rozrywki, nie usłyszymy jej w komercyjnych stacjach radiowych, a w telewizji pojawia się tylko z okazji ważnych uroczystości. Z tego powodu nie znamy wielu wybitnych Polaków, którzy rozsławili się na całym świecie swoją grą na fortepianie. Chcemy więc przedstawić sylwetki kilku z nich, zarówno współczesnych, jak i już nieżyjących.

 

Fryderyk Chopin

Wśród najwybitniejszych polskich pianistów musi znaleźć się Fryderyk Chopin. Jest to postać znana nawet osobom, które nie interesują się muzyką klasyczną. Muzyk urodził się w XIX wieku, ok. 1810 roku. Fortepian pojawił się w jego życiu bardzo wcześnie. Chopin miał 5 lat, gdy zaczął pobierać pierwsze lekcje gry na tym instrumencie. W wieku 7 lat stworzył swoje pierwsze, krótkie kompozycje. Wraz z wiekiem Chopin zaczął odnosić coraz więcej sukcesów i grywał na dworach ważnych osobistości. W 1818 roku podarował cesarzowej Rosji swoje dwie kompozycje tańców polskich. Już w XIX wieku uważany był za wirtuoza pianina. Obecnie zalicza się go do grupy najlepszych muzyków romantycznych. Chopin był również docenianym i chwalonym kompozytorem, który wiele swoich pomysłów zaczerpnął z muzyki ludowej. Uważany jest za prekursora muzyki poważnej. W 1831 roku wyjechał do Francji i tam zamieszkał. Chopin zagrał swój ostatni koncert w Londynie rok przed swoją śmiercią. Już wtedy czuł się bardzo chory i słaby, a przygnębienie, które odczuwał pod koniec życia, znacznie pogorszyło jego stan. Jego ostatnim życzeniem było, aby jego serce powróciło do Warszawy. Słój, w którym się znajdowało, został potajemnie przewieziony do kraju, znajdującego się pod zaborami. Serce kompozytora, zanim ostatecznie trafiło do Kościoła Świętego Krzyża, było przedmiotem sporów i walk.  

 

Krystian Zimerman

Krystian Zimerman to urodzony w 1956 roku pianista, który naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Zasłynął on w świecie muzyki klasycznej, gdy mając 19 lat, zwyciężył IX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Nie jest to muzyk, który nieustannie znajduje się w świetle reflektorów. Zimerman rzadko koncertuje i wydaje płyty, ale każdy jego występ jest wyczekiwany i szeroko komentowany. Pianista lubi interpretować znane utwory na swój sposób, za co jest zarówno chwalony, jak i krytykowany przez znawców i miłośników muzyki klasycznej. Bywa postrzegany jako ekscentryczny, ale genialny wykonawca.

Władysław Szpilman

Polski kompozytor i pianista żydowskiego pochodzenia, Władysław Szpilman, jest do dziś niezwykle szanowany w świecie artystycznym. Urodził się on w 1911 roku w Sosnowcu i od najmłodszych lat kształcił się w szkołach muzycznych, między innymi w Konserwatorium im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Podczas wojny udało mu się uniknąć deportacji do obozu w Treblince, dzięki pomocy żydowskiego policjanta. Szpilman stracił jednak całą rodzinę i dopiero w 1943 roku udało mu się znaleźć miejsce, gdzie ukrywał się do końca wojny. Po powstaniu warszawskim pozostał samotny w ruinach zniszczonego domu, gdzie znalazł go kapitan Wehrmachtu, który postanowił mu pomóc. Po zakończeniu wojny, pianista ponownie rozpoczął pracę w Polskim Radiu. Szpilman mocno związany był z muzyką klasyczną, która stanowiła dla niego środek przekazu własnych emocji i przeżyć. Skomponowane przez niego utwory pojawiały się nie tylko na koncertach fortepianowych, ale wpłynęły także na przemysł filmowy – stworzył on muzykę do dwóch filmów, które powstały w latach 30., Wrzos (1937) i Dr Murek (1939).

 

Rafał Blechacz

Rafał Blechacz urodził się w 1985 roku w miejscowości Nakło nad Notecią. W 2005 roku wygrał XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Jak większość wybitnych pianistów, lekcje gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną i Akademię Muzyczną w Bydgoszczy. Album Blechacza, wydany w 2010 roku, zawierał nagrania Koncertów Fortepianowych Chopina i zyskał wiele przychylnych recenzji i nagród. Po sukcesie na prestiżowym Konkursie Chopinowskim muzyk zaczął grać koncerty na najważniejszych światowych scenach, od Moskwy po Tokio. Od 2006 roku Blechacz związany jest z ekskluzywną wytwórnią Deutsche Grammophon.

Ludwik Grossman

Jednym z najbardziej aktywnych działaczy na scenie muzycznej był Ludwik Grossman – polski kompozytor, pianista, dyrygent i organizator wydarzeń kulturalnych. Urodził się w 1835 roku w okolicach Kalisza. Był on ceniony przez współczesnych mu twórców, nie tylko ze względu na talent muzyczny, ale także przez wzgląd na jego działalność artystyczno-społeczną. Grossman był bardzo związany z Warszawą, często wspomagał finansowo ośrodki kulturalne.

 

India Czajkowska

Wśród wybitnych polskich muzyków nie brakuje również kobiet, które tworzą i wykonują utwory klasyczne. India Czajkowska to kompozytorka, pianistka i wokalistka. Jest doceniana na światowej scenie muzycznej za swoje nietypowe, często eksperymentalne podejście do sztuki. W swojej karierze podjęła współpracę z licznymi ośrodkami artystycznymi, owocem jednego z takich projektów jest zespół Cadyk, wykonujący żydowskie melodie. Wydała jeden solowy album i kilka innych, stworzonych we współpracy z najbardziej znanymi postaciami świata muzycznego, między innymi z Ensemble Elektra czy Drum Freaks. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments