Ostatnio aktualizowane: 04.08.20

 

Muzyka fortepianowa grana jest najczęściej na koncertach i wydarzeniach kulturalnych. Nie jest to komercyjny gatunek, który słyszymy wszędzie. Z tego powodu niewiele osób ma okazję docenić brzmienie fortepianu i granych na nim melodii. Jak pokazują licznie przeprowadzane badania, muzyka fortepianowa ma pozytywny wpływ na nasze życie. Oto kilka korzyści wynikających ze słuchania tego rodzaju utworów.

 

Wpływa na pracę serca

Według badań przeprowadzonych przez niemieckich uczonych z uniwersytetu w Bochum słuchanie muzyki klasycznej wpływa na pracę serca, obniżając ciśnienie krwi. W eksperymencie tym wzięło udział 120 osób, które miały problem z nadciśnieniem. Grupę podzielono na dwie części, połowa pacjentów słuchała przez 20 minut utworów klasycznych kompozytorów. Pozostali w tym czasie relaksowali się w ciszy. W trakcie przeprowadzanego eksperymentu uczeni zmierzyli badanym ciśnienie krwi i tętno, a także poziom kortyzolu, który wzrasta w sytuacjach stresowych. Uzyskane wyniki wykazały znaczący wpływ słuchanej muzyki na procesy zachodzące w organizmie. Niezależnie od gatunku odtwarzanych utworów, poziom kortyzolu spadał u wszystkich badanych. W wypadku ciśnienia krwi rodzaj muzyki miał duże znaczenie. To właśnie utwory klasyczne powodowały spadek skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego. Według przeprowadzonych badań wystarczy dobry fortepian i zdolny muzyk, który na nim zagra, aby chwilowo unormować pracę serca.  

 

Podnosi poziom szczęścia

Muzyka, szczególnie klasyczna, pozwala poczuć się szczęśliwszym, nawet w najbardziej ponury dzień. Ważne jednak, aby utwór, którego słuchamy, należał do naszych ulubionych. Tylko wtedy organizm zaczyna produkować dopaminę, hormon odpowiedzialny za uczucia radości i ekscytacji. Naukowcy z Uniwersytetu McGill w Kanadzie dowiedli, że poświęcenie kilku minut o poranku na przesłuchanie ulubionego utworu, poprawia nastrój i wpływa na jakość całego dnia. Nie musi to być energetyczna muzyka, nawet spokojne melodie grane na fortepianie mogą w tym pomóc.

Pomaga uśmierzyć ból

Utwory muzyki poważnej, takie jak kompozycje Bacha czy Mozarta, pomagają uśmierzać ból u cierpiących pacjentów. Profesor Trappe z niemieckiego uniwersytetu w Bochum przeprowadził eksperyment, w którym odtworzył pacjentom relaksacyjną muzykę przed i po zabiegu. Zaobserwował on, że w czasie oczekiwania na operację, relaksacyjne utwory pozwoliły badanym na uspokojenie się i zmniejszyły poziom odczuwanego przez nich lęku. Po przeprowadzonym zabiegu muzyka klasyczna pomogła w uśmierzaniu bólu i przyspieszyła okres rekonwalescencji. Sprawdzą się w tym celu również utwory relaksacyjne przeznaczone do medytacji lub te, wybrane przez pacjenta. Inne badania wskazały, że muzykoterapia pomaga także osobom chorym na raka lub po udarze mózgu, zmniejszając ból i poprawiając ogólny stan pacjenta.

 

Wzmacnia pamięć i pozwala się skoncentrować

Słuchanie spokojnej muzyki klasycznej pozwala się skoncentrować i przyswajać nowe informacje. Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach dowiedli, że osoby, które podczas nauki odtwarzały utwory łagodne, w tym melodie fortepianowe, lepiej zapamiętywały fakty i potrafiły je później odtworzyć. Wśród uczonych znany jest tak zwany efekt Mozarta, czyli zjawisko nieznacznego poprawienia inteligencji ogólnej, wywołanego słuchaniem utworów klasycznych i barokowych. Efekt ten został udowodniony podczas eksperymentu, w którym grupa studentów rozwiązywała zadania matematyczne przy akompaniamencie muzyki fortepianowej i radziła sobie lepiej niż w ciszy. Wzmocnienie pamięci jest spowodowane tym, że ta sama część mózgu jest odpowiedzialna za przetwarzanie nowych informacji i odbieranie bodźców dźwiękowych. Muzyka jest czasem wykorzystywana także podczas leczenia pacjentów z chorobą Alzheimera. Utwory zasłyszane w danej chwili często są później kojarzone z konkretnymi przeżyciami. W ten sposób osoby, które mają problemy z pamięcią, mogą odtworzyć wspomnienia połączone w ich umyśle z daną melodią.

 

Muzyka pomaga zasnąć

Węgierscy naukowcy postanowili zbadać, jaki wpływ na proces zasypiania ma słuchana przez nas muzyka. W tym celu podzieli grupę studentów i zalecili im wykonanie konkretnych czynności przed snem. Pierwsza połowa miała za zadanie wysłuchanie kilku utworów klasycznych, a druga miała w tym samym czasie zająć się książką lub inną dowolną rzeczą. Następnie obie grupy położyły się spać. Wyniki tego eksperymentu pokazały, że studenci, którzy odtwarzali muzykę poważną, nie mieli problemów z zasypianiem, nawet jeżeli wcześniej zdarzało im się cierpieć na bezsenność. Naukowcy uważają, że utwory klasyczne mogą być pomocne w leczeniu zaburzeń snu u pacjentów.

Pomaga kontrolować wagę

Muzyka odgrywa dużą rolę w naszym życiu i wpływa na to, jakie zachowania przejawiamy. Grupa badaczy z teksańskiego uniwersytetu postanowiła sprawdzić, czy słuchanie melodii podczas posiłku wpływa na to, jak dużo spożywamy. Według ich badań istotny wpływ na nasz sposób jedzenia ma oświetlenie i dźwięki. Osoby, którym w czasie posiłku towarzyszyła łagodna muzyka i słabe światło, szybciej doświadczyły uczucia przepełnienia, w efekcie jedząc mniej i wolniej. Otoczenie wpłynęło także na ich satysfakcję ze spożywanego jedzenia, które sprawiało im większą przyjemność niż wtedy, gdy jedli to samo danie w innych warunkach. Naukowcy przypuszczają, że odpowiednia muzyka może być czynnikiem wspierającym proces odchudzania, ponieważ pozwala lepiej kontrolować wielkość posiłku. Ważne jest jednak, aby towarzyszące podczas jedzenia utwory były spokojne i relaksacyjne.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments