Ostatnio aktualizowane: 24.10.20

 

Kontrabas, czyli największy instrument strunowy należący do grupy smyczkowych, ma bardzo ciekawe brzmienie. Jeżeli chcesz nauczyć się na nim grać, zapoznaj się ze wskazówkami, które umieściliśmy w artykule. Dzięki nim rozwijanie muzycznego talentu i doskonalenie umiejętności może okazać się łatwiejsze, niż początkowo sądziłeś.

 

Cierpliwość

Naukę gry na kontrabasie czy innym instrumencie tak naprawdę można rozpocząć w każdym wieku. Co prawda im później się na to zdecydujemy, tym mniejsze są szanse, że uda nam się zostać profesjonalistą i zdobyć międzynarodową sławę, jednak nie jest to marzenie każdego z nas. Bardzo często zaczynamy naukę gry na instrumencie po to, aby mieć ciekawe hobby, a także odstresować się i odreagować złe emocje. To znacznie lepszy sposób spędzania wolnego czasu niż np. ciągłe oglądanie telewizji czy przeglądanie mediów społecznościowych. Żeby nauczyć się grać na kontrabasie, musimy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Aby wytrwać w swoim postanowieniu, warto wybrać sobie ściśle określony cel, który chcemy osiągnąć. Może to być zagranie kilku czy kilkunastu ulubionych piosenek. Ważne, aby wybrane przez nas postanowienie nie było za bardzo ambitne, dla przykładu samodzielne opanowanie podstaw techniki gry w miesiąc. Nie możemy też zmuszać się do ciągłych ćwiczeń, bo wtedy szybko zniechęcimy się do instrumentu. Po kontrabas sięgajmy wtedy, kiedy rzeczywiście mamy na to ochotę. Ciągłe zmuszanie się do gry przez kilka godzin ma negatywny wpływ na samopoczucie, może pojawić się też irytacja i frustracja. Prawdopodobnie szybko znajdziemy wtedy wymówkę, dlaczego powinniśmy przerwać naukę i znaleźć inne hobby.

Skupienie i systematyczność

Doświadczeni kontrabasiści, a w szczególności ci pracujący jako nauczyciele w szkołach muzycznych, bardzo często podkreślają, że podczas lekcji należy skupić się na wydobywanych z instrumentu dźwiękach. Jest to konieczne nie tylko po to, żeby zagrać odpowiednie nuty, ale również z uwagi na możliwość zrozumienia granego utworu. Prawidłowe zagranie melodii, bez popełniania błędów, to nie wszystko, warto dodać do tego swoją interpretację piosenki czy etiudy, wtedy gra sprawi nam więcej przyjemności. Jeśli w pełni skoncentrujemy się na wykonywanym ćwiczeniu, na pewno przyniesie ono oczekiwane rezultaty, nawet gdy będzie trwało tylko kilka minut. Nauka gry na instrumentach wymaga nie tylko skupienia, ale i systematyczności. Musimy sobie tak zaplanować dzień, żeby znaleźć chwilę na ćwiczenia na kontrabasie. Oczywiście może się zdarzyć, że nadmiar obowiązków wymusi na nas zmianę planów, ale nie może się to powtarzać za często.

 

Sprawdzone ćwiczenia

Jak powinny wyglądać ćwiczenia gry na kontrabasie, aby przyniosły oczekiwane rezultaty? Dobrym sposobem jest m.in. zagranie skali chromatycznej przez dwie oktawy, na wszystkich strunach. To pozwala na przyjrzenie się pracy lewej ręki. Możemy w ten sposób sprawdzić, czy prawidłowo układamy ramię i dłoń. Bardziej zaawansowane osoby mogą też wypróbować metodę pustych strun, aby przypomnieć sobie, jak prawidłowo posługiwać się smyczkiem i wydobywać odpowiednio głośne dźwięki. Możemy to potraktować jako rozgrzewkę przed zagraniem konkretnych utworów.

Pomoce naukowe

Osoby chcące nauczyć się grać na kontrabasie zazwyczaj zapisują się do szkoły muzycznej. To najlepsza metoda, bo ćwiczenia z profesjonalistą szybko dają efekty, poza tym nie ma ryzyka, że błędnie nauczymy się konkretnych technik. Jednak nie wszyscy mamy możliwość regularnego uczęszczania na zajęcia, nie tylko ze względu na wykonywaną pracę, ale też miejsce zamieszkania. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy naukowych. Mowa tu o książkach, a także filmach instruktażowych dostępnych w Internecie. Jeśli mamy taką możliwość, możemy zdecydować się na prywatne lekcje, wówczas dni i godziny ustalimy z nauczycielem w taki sposób, aby nie zmieniać całkowicie swoich planów oraz przyzwyczajeń.

 

Prawidłowa pozycja siedząca

Większość muzyków gra na kontrabasie w pozycji siedzącej i doświadczone osoby radzą, aby już od samego początku się tego uczyć. Na stojąco bardziej skupiamy się na tym, aby utrzymać instrument, dlatego płynne ruchy dłoni często są utrudnione. Ćwicząc na krześle, trzeba zwracać uwagę na to, jak ustawiamy lewą rękę. Powinniśmy ją w odpowiedni sposób układać, żeby palce były zaokrąglone nad gryfem. Punktem odniesienia do skontrolowania, czy kontrabas stoi we właściwej pozycji, powinien być dla nas smyczek. Ma on swobodnie leżeć na strunach, bez potrzeby podkurczania ramienia lub nadmiernego wyciągania go do przodu. Krzesło, na którym siedzimy musi być stabilne i wyposażone w wygodne siedzisko (przydaje się też możliwość regulacji jego wysokości). Oparcie nie jest niezbędnym elementem. Długotrwała gra na kontrabasie może przyczynić się do bólu pleców, dlatego nauczyciele często zalecają swoim uczniom, aby zadbali o aktywność fizyczną. Może to być joga, pływanie, bieganie lub jazda na rowerze. Kontrabasiści mogą też regularnie przeprowadzać treningi siłowe, które wzmacniają mięśnie pleców i ramion. To sprawi, że gra na instrumencie będzie przyjemniejsza i podczas dłuższej próby nie powinniśmy odczuwać dyskomfortu.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments