Ostatnio aktualizowane: 02.07.20

 

Nie do końca wiesz, jaką fletnię Pana wybrać? Aby instrument spełnił wszystkie Twoje oczekiwania, musi być wykonany z odpowiednio dobranego materiału, mieć dobrze wyprofilowane rurki oraz ładnie brzmieć. Warto też zwrócić uwagę na markę. Żeby nieco ułatwić Ci zakup instrumentu, przygotowaliśmy zestawienie, w którym opisujemy najpopularniejszych producentów fletni Pana.

 

Gibonus

Polska pracownia Gibonus, założona w 1993 roku przez Marka Teśluka, zajmuje się produkcją różnych instrumentów muzycznych. Są to przede wszystkim fletnie Pana oraz flety sopranowe. Początkowo wykonywano je z kilku odmian bambusa, ale po pewnym czasie okazało się, że nie jest to odpowiedni materiał do produkowania wysokiej jakości instrumentów. Wszystko ze względu na to, że bambusowe rurki po pewnym czasie zaczynają pękać lub nagle przestają wydawać ładne dźwięki (nawet mimo suszenia i impregnowania). Obecnie fletnie Pana marki Gibonus są robione głównie z drewna jaworu, gruszy, czereśni, śliwy i grenadilli. Są one podzielone na dwie grupy: Student (modele dla początkujących, produkowane seryjnie) oraz Professional. Te drugie są wytwarzane przez właściciela pracowni, kupują je profesjonalni muzycy. Sklepów, w których dostępne są instrumenty Gibonus, jest bardzo dużo, znajdziemy je na terenie całej Polski. Co ważne, możemy instrumenty kupić również przez Internet. Należy podkreślić, że fletnie Pana produkowane we wspomnianej pracowni stały się popularne poza granicami naszego kraju. Muzycy doceniają je za wytrzymałość i brak ryzyka zniszczenia na skutek działania wilgoci (drewno jest poddawane impregnacji w naturalnych substancjach). Szeroki wybór skali i strojów, a także elektroniczne strojenie sprawiają, że instrumenty są coraz chętniej wybierane przez profesjonalnych artystów. Gwarantują one tradycyjne brzmienie, często określane mianem surowego. Wszystkie modele, również te z grupy Student, są dopracowane pod kątem najmniejszych szczegółów. Konstrukcja fletni Pana, podobnie jak sama menzura i sposób wykończenia, jest wciąż udoskonalana.

Gewa

Założona w 1925 roku firma Gewa zajmuje się produkcją i sprzedażą instrumentów smyczkowych, dętych, klawiszowych oraz strunowych, jak również akcesoriów, takich jak futerały. W jej ofercie znajdziemy nie tylko fletnie Pana, ale i np. skrzypce, kontrabasy, wiolonczele (także elektryczne), gitary, trąbki, klarnety, saksofony, waltornie, puzony, cyfrowe pianina, a nawet perkusje. Asortyment marki Gewa jest bardzo szeroki, więc każdy muzyk powinien znaleźć coś dla siebie, niezależnie od poziomu zaawansowania. To, co wyróżnia instrumenty, to wykorzystanie innowacyjnych technologii mających pozytywny wpływ na komfort gry i jakość brzmienia. Decydują się na te instrumenty zarówno początkujący muzycy, jak również profesjonalni artyści, występujący na co dzień przed bardzo dużą publicznością. Do nich należy m.in.: Janne Stark, Mike Terrana, Michael Sachs, Ragnar Zolberg, Ray Chen, Klaus Perez Salado czy Tianwa Yang. Ciekawe jest to, że marka Gewa zajmuje się też produkcją instrumentów przeznaczonych dla dzieci. Są one trwałe i kolorowe, co zachęca maluchy do doskonalenia swojego talentu muzycznego.

 

F. Ramos

F. Ramos to bardzo znany niemal na całym świecie lutnik pochodzący z Peru. Produkowane przez niego fletnie Pana zachwycają artystów eleganckim wyglądem i unikatowym brzmieniem. Instrumenty wykonywane są m.in. z bambusa, a ich głębokie brzmienie uzyskiwane jest poprzez zastosowanie nietypowych rozwiązań. Jednym z nich jest nasączanie rurek specjalnym olejem Linaza.

 

Hora

Rumuński producent instrumentów Hora oferuje m.in. gitary, skrzypce, wiolonczele i właśnie fletnie Pana. Marka powstała w 1951 roku, założył ją lutnik Roman Boianciuc, który samodzielnie wykonał pierwsze skrzypce w mieście Reghin. Marka jest godna uwagi, ponieważ specjalizuje się w produkcji instrumentów etnicznych. To nie tylko fletnie Pana, ale też mandoliny, kobzy czy bałałajki, a trzeba mieć na uwadze, że są one dostępne w ofercie niewielu firm. Hora to marka, która stara się jak najlepiej dbać o środowisko naturalne, dlatego coraz częściej do malowania i zabezpieczania instrumentów wykorzystuje lakiery na bazie wody, bez toksycznych substancji w składzie. Materiały wykorzystywane do produkcji to przede wszystkim świerk i klon, pochodzące z rumuńskiej części Karpat. Obecnie produkty Hora są dostępne na terenie całej Europy, w Izraelu, a nawet Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Ich jakość jest potwierdzona stosownymi certyfikatami, w tym ISO 9001.

Simba

Nie tylko dorośli grają na takim instrumencie jak fletnia Pana. Ranking najchętniej kupowanych przez konsumentów modeli zwykle prezentuje też zabawki dla dzieci. Pozwalają one maluchom odkryć prawdziwą pasję i nierzadko zachęcają do rozpoczęcia nauki w szkole muzycznej. Jednym z producentów oferujących zabawkowe fletnie Pana jest Simba. Popularne są zwłaszcza instrumenty z serii Wissper, wykonywane z dobrego gatunkowo plastiku. Są one dobrze przystosowane do potrzeb pociech i nawiązują do lubianej przez najmłodszych widzów bajki Wissper, której główna bohaterka gra na fletni Pana. Instrument pomaga dziewczynce w przenoszeniu się w przestrzeni i wypowiadaniu zaklęć.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments