Ostatnio aktualizowane: 24.10.20

 

Chcesz podjąć naukę gry na waltorni? Szukasz wskazówek, które pozwolą Ci efektywnie przyswajać nowe umiejętności i rozwijać się w dziedzinie muzykowania? Jeśli tak, trafiłeś w odpowiednie miejsce. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy w jednym artykule wszystkie cenne wskazówki dla początkujących waltornistów. Jeśli będziesz się do nich stosował, istnieje spora szansa, że szybko nauczysz się grać, a muzykowanie okaże się prawdziwą przyjemnością. 

 

Nauka poprawnego oddechu

Jedną z podstawowych umiejętności, którą trzeba nabyć, aby dobrze grać na waltorni jest poprawny oddech. Jak wiadomo, waltornia to instrument dęty, co oznacza, że w celu wydobycie dźwięku konieczna jest odpowiednia technika oddechowa. Zaleca się, aby początkujący uczeń nie nabierał na początku zbyt dużo powietrza, bo to może skutkować sztywnieniem ciała i zmniejszać komfort nauki. Należy powoli i stopniowo przyzwyczajać aparat oddechowy do bardziej wytężonej pracy. Doświadczeni nauczyciele wskazują, że dobrym sposobem na rozwijanie techniki oddechu jest przyglądanie się temu, jak pracuje ciało podczas wzdychania czy ziewania, a także bardziej wymagających czynności np. biegania. Aby wydobywać ładne dźwięki z instrumentu i nie męczyć się przy tym zbyt mocno należy połączyć szybkość oddechu wyczynowego z głębokością oddechu relaksacyjnego. Na początku jest to trudne i wymaga pracy, jednak z upływem czasu staje się to dla muzyka niemal naturalnym odruchem. 

Zadęcie

W grze na waltorni ważne jest odpowiednie zadęcie. Poprawne układanie warg podczas gry przekłada się na jakość brzmienia i jego czystość. Nie wolno przykładać ust do ustnika w taki sposób, że żuchwa będzie napięta, bo wtedy nie tylko dźwięki nie będą przyjemne dla ucha, ale też będziemy odczuwać dyskomfort. Zaleca się ponadto, by nie rozciągać nadmiernie warg, bo wtedy również gra nie będzie przynosiła oczekiwanych rezultatów. Należy zadbać o naturalne połączenie warg, które można uzyskać poprzez wypowiadanie głosek takich jak: f, m czy p. Jednym ze sposobów na to, aby rozluźnić wargi i odpowiednio je ułożyć, a także zadbać o mięśnie twarzy jest gwizdanie melodyczne. Ma ono też inną zaletę – pozwala rozwinąć muzykalność.

 

Pewne i wygodne trzymanie instrumentu

Na początku swojej przygody z grą na waltorni trzeba też nauczyć się poprawnie trzymać instrument. Zazwyczaj jest on duży i ciężki, ma też specyficzny kształt, więc nie wiadomo, jak dobrze go chwycić. Na prawidłowe trzymanie instrumentu duży wpływ ma odpowiednia postawa ciała. Jeśli będziemy stać czy siedzieć sztywno, dojdzie do przeciążenia mięśni wokół kręgosłupa. W rezultacie sprawność mięśni przyżebrowych zostanie zachwiana, a to wpłynie na wydajność aparatu oddechowego. Nauczyciele zwracają uwagę na to, jak ważne jest, aby ćwiczyć całe ciało. Im będzie ono sprawniejsze, tym łatwiej poradzi sobie z utrzymaniem ciężkiego instrumentu i jednoczesnym dmuchaniem w ustnik. Należy zadbać o aktywność odcinka barkowego, ramienia i przedramienia. Jeśli te części ciała będą wyćwiczone, zachowanie równowagi podczas gry na waltorni okaże się proste. Prawą dłoń należy trzymać w czarze głosowej. Jeśli jednak to powoduje u początkującego ucznia nadmierne pochylanie szyi i głowy do przodu albo nierówną pozycję ramion, można inaczej ułożyć instrument. 

 

Rozwijanie muzykalności

W trakcie nauki gry na waltorni nie można zapominać o rozwijaniu swojej muzykalności. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto przesłuchiwać utwory znanych waltornistów. Ważne jest też wybranie dobrego nauczyciela, który dobierze repertuar do nauki odpowiedni do umiejętności ucznia. Wtedy istnieje zdecydowanie mniejsze ryzyko, że osoba początkująca, z uwagi na brak doświadczenia i tym samym niemożność przyswojenia danego utworu, zrezygnuje z dalszej gry. Często jako zachętę i próbę rozwoju muzykalności wykorzystuje się nagrania z muzyki filmowej.

Osoby uczące się gry na jakimkolwiek instrumencie korzystają najczęściej z nut. Ich odczytywanie jest ważną umiejętnością, która przyda się na każdym etapie kształcenia. Nie można zapominać jednak o tym, że zdolności muzykalne można rozwijać także ze słuchu. Dzięki temu można też nauczyć się improwizować. Aby dobrze grać ze słuchu trzeba mieć odpowiednie zdolności. Można je rozwijać poprzez powtarzanie wystukanego przez inne osoby rytmu.

Regularność ćwiczeń

Nieodłącznym elementem jest dobra waltornia. Jeśli instrument ma odpowiednią jakość i jest dopasowany do potrzeb osoby grającej, korzystanie z niego jest wygodne i pozwala się rozwijać. Sam sprzęt muzyczny nie jest jednak najważniejszy. Potrzebna jest przede wszystkim ciężka praca i regularność. Jeśli chcemy dobrze nauczyć się grać i stale rozwijać swoje umiejętności, trzeba pamiętać o tym, żeby ćwiczyć systematycznie. Czasami oczywiście zdarzają się dni, kiedy nie mamy ochoty sięgać po instrument. Trzeba jednak znaleźć w sobie siłę i poćwiczyć choćby chwilę. Regularność wpływa nie tylko na nasz muzyczny rozwój, ale też pozwala kształtować charakter, co ma przełożenie również na inne dziedziny życia.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments