Ostatnio aktualizowane: 24.10.20

 

Dla osób zainteresowanych grą na kontrabasie i lubiących muzyczne ciekawostki postanowiliśmy przygotować listę najbardziej popularnych graczy wraz z notkami biograficznymi na ich temat. Mamy nadzieję, że opisani w naszym artykule muzycy będą stanowili dla czytelników inspirację. 

 

Jimmy Blanton

Jimmy Blanton urodził się w Stanach Zjednoczonych, w stanie Tennessee. Pochodził on z rodziny muzyków, jego matka była liderką zespołu i pianistką. To ona zachęciła swojego syna do tego, aby rozpoczął grę na skrzypcach. W okresie nastoletnim Jimmy koncertował grając na skrzypcach, a także saksofonie altowym. Kontrabas pojawił się w życiu muzyka w trakcie studiów na Tennessee State College. Blanton grał tam w orkiestrze, a ponadto występował z lokalnymi zespołami. Muzyka uważa się za rewolucjonistę w zakresie techniki gry na kontrabasie. Blanton był pierwszą osobą, która ten instrument potraktowała jako solowy. Dzięki Blantonowi kontrabas został zauważony jako instrument melodyczny, który można wykorzystać do wielu aranżacji. Jimmy Blanton z pewnością miał wpływ na kolejne pokolenia kontrabasistów, dlatego musiał się znaleźć na tej liście. 

Ray Brown

Ray Brown urodził się w 1926 r. a zmarł w 2002 r. Był amerykańskim kontrabasistą jazzowym, a ponadto producentem, kompozytorem i menadżerem muzycznym. Kiedy miał 9 lat, rozpoczął grę na fortepianie. W czasach szkoły średniej Ray Brown, można uznać, że nieco przez przypadek, zainteresował się grą na kontrabasie i niedługo po rozpoczęciu przygody z tym instrumentem dostał się do szkolnej orkiestry jazzowej i zaczął odnosić pierwsze sukcesy. Co ciekawe, wpływ na twórczość omawianego artysty miał wspomniany wcześniej Jimmy Blanton. Ray Brown był bardzo utalentowany i zaczął dostawać wiele propozycji współpracy z zespołami. Pracę rozpoczął jednak po zakończeniu szkoły. Artysta występował z różnymi zespołami i orkiestrą Snookuma Russella. W późniejszym okresie wyjechał do Nowego Jorku. Ray Brown jest uznawany za jednego z najbardziej wybitnych kontrabasistów jazzowych. Został uhonorowany wieloma nagrodami, w 1995 r. został laureatem NEA Jazz Masters Award. Zajmował też kilkakrotnie pierwsze miejsca w plebiscytach jazzowych. 

 

Siergiej Aleksandrowicz Kusewicki

Siergiej Aleksandrowicz Kusewicki to kontrabasista, dyrygent i pedagog. Urodził się w 1874 r., a zmarł 1951 r. Artysta studiował teorię muzyki i grę na kontrabasie w Moskwie. Przez lata grał w orkiestrze Teatru Wielkiego, został pierwszym jej kontrabasistą. Później muzyk przeniósł się do Berlina, gdzie studiował dyrygenturę. W 1909 r. Kusewicki założył własną orkiestrę, a później przewodził orkiestrą symfoniczną w Piotrogrodzie. Artysta mieszkał też w Paryżu, gdzie prowadził Concerts Koussevitzky. Następnie przeniósł się do USA i tam kierował Bostońską Orkiestrą Symfoniczną. Artysta działał też społecznie, w 1942 r. założył fundację, której celem było wspieranie kompozytorów różnej narodowości.

 

Charlie Haden

Popularnym amerykańskim kontrabasistą jazzowym był Charlie Haden, który urodził się w 1937 r., a zmarł w 2014 r. Współpracował z wybitnym saksofonistą Ornette Colemanem i był laureatem prestiżowej nagrody NEA Jazz Masters Award w 2012 r. Charlie Haden urodził się w muzykalnej rodzinie, a po raz pierwszy pojawił się na scenie, kiedy miał dwa lata. Do 12. roku życia śpiewał, ale zachorował na polio i to uniemożliwiło mu dalszy rozwój w tym zakresie. Artysta nie zrezygnował jednak z muzycznych aspiracji, zainteresował się jazzem i rozpoczął swoją przygodę z kontrabasem. W późniejszym czasie przeprowadził się do Los Angeles i tam zaczął profesjonalną karierę muzyczną. Jego gra była charakterystyczna i dzięki niej Charlie Haden znalazł się wśród najbardziej szanowanych basistów i kompozytorów muzyki jazzowej. W 2007 r. artysta otrzymał nagrodę Anioła Jazzowego na odbywającym się w Polsce festiwalu. 

Jacek Niedziela-Meira

Popularnym polskim kontrabasistą jest Jacek Niedziela-Meira, który urodził się w 1961 r. w Rybniku. To kompozytor jazzowy, autor i wykładowca. Artysta gra na kontrabasie i gitarze basowej. Lekcje kontrabasu muzyk pobierał w Państwowej Szkole Muzycznej w Rybniku, później edukację kontynuował na Akademii Muzycznej w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej), którą ukończył z wyróżnieniem. Jacek Niedziela-Meira jest laureatem wielu nagród m.in.w konkursie Jazz Juniors (1983 r.). Uzyskał też Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego. Polski muzyk ma na swoim koncie koncerty nie tylko w kraju, ale też w innych państwach. Artysta grał niemalże w całej Europie, a także w Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Meksyku. Jacek Niedziela-Meira swoją pasją do muzyki dzieli się ze studentami, obecnie jest związany z Akademią Muzyczną we Wrocławiu, a ponadto pracuje w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie. Artysta jest także jurorem na polskich i zagranicznych konkursach muzycznych, ponadto prowadzi międzynarodowe warsztaty jazzowe odbywające się w Puławach.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments