Ostatnio aktualizowane: 02.07.20

 

Przyglądając się akordeonowi, można dojść do wniosku, że to skomplikowany pod względem budowy instrument. Co prawda gra na nim nie jest bardzo łatwa, ale to nie oznacza, że opanowanie podstawowych technik jest niemożliwe. Niemniej jednak wymaga to zaangażowania, dużej motywacji i częstych ćwiczeń. Chcesz nauczyć się grać na akordeonie? Sprawdź zebrane przez nas wskazówki, które Ci to ułatwią.

 

Prawidłowy sposób trzymania instrumentu

Akordeon to stosunkowo duży instrument, dlatego każdy początkujący muzyk musi wiedzieć, jak właściwie go trzymać. Należy podkreślić, że gra się na nim w pozycji siedzącej. Krzesło ma być na tyle wysokie, aby opierające się o podłogę nogi tworzyły z tułowiem kąt wynoszący ok. 90 stopni. Korpus akordeonu ma być ustawiony na udzie lewej, lekko wysuniętej do przodu nogi. Przymocowane do instrumentu paski muszą być odpowiednio wyregulowane, żeby prawa dłoń miała swobodny dostęp do klawiatury, a lewa do basów. Jeżeli będziemy niewłaściwie trzymać akordeon, gra na nim nie będzie komfortowa z uwagi na ograniczoną swobodę ruchu palców w obu dłoniach. Wciskanie klawiszy i guzików sprawia wtedy trudność oraz przyczynia się do szybkiego zmęczenia rąk.

Systematyczne i uważne ćwiczenia

Żeby płynnie grać na akordeonie, codzienne ćwiczenia są niezbędne. Warto więc odpowiednio zaplanować sobie czas, aby każdego dnia znaleźć przynajmniej kilkanaście minut na rozwijanie swojej pasji. Pamiętajmy też, aby postępować według zaleceń swojego nauczyciela, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszukać też własnych sposobów na radzenie sobie z trudnościami. Doświadczeni muzycy radzą, aby ćwiczenia zaczynać od tych fragmentów utworu, które naszym zdaniem są najbardziej skomplikowane. Granie najłatwiejszych części przez cały czas nie jest dobrym rozwiązaniem, bo nie wpływa to pozytywnie na rozwijanie talentu. Należy również podkreślić, że ćwiczenia muszą odbywać się w spokojnym miejscu, nikt nie powinien nam przeszkadzać.

 

Dużo odwagi i zaangażowania

Mając akordeon w domu, warto sięgać po niego jak najczęściej. Jeśli bliscy czy zaproszeni goście poproszą nas o zaprezentowanie swojego talentu, nie należy im odmawiać. Takie domowe koncerty sprawiają, że nie tylko doskonalimy swoją technikę, ale też nabieramy więcej odwagi, w efekcie czego późniejsze występy przed większą publicznością nie będą już tak stresujące. Poza utworami wybranymi przez nauczyciela starajmy się też samodzielnie szukać ciekawych melodii do gry. Możemy też spróbować odtworzyć konkretną piosenkę ze słuchu, a więc bez patrzenia na zapis nutowy. Początkowo może to być trudne, jednak dzięki ćwiczeniom uda nam się lepiej poznać swój instrument. Początkujący akordeoniści często słyszą też, że powinni mieć w swoim domu kolekcję płyt z muzyką akordeonową i regularnie po nie sięgać. Wszystko ze względu na to, że dobry muzyk powinien nie tylko systematycznie ćwiczyć, ale i słuchać innych artystów, bo ich twórczość może stać się źródłem inspiracji. Jeśli mamy taką możliwość, wybierzmy się na koncert znanego akordeonisty.

Staranne przygotowanie do lekcji

Większość osób uczy się grać na akordeonie w szkole muzycznej, ewentualnie u prywatnego nauczyciela. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujemy, powinniśmy dobrze przygotowywać się do każdej lekcji. Jeśli nie uda nam się opanować zadanego utworu, najlepiej tego nie ukrywać, tylko otwarcie przyznać się na początku spotkania. Starajmy się też koncentrować tylko na zajęciach i nie myśleć o problemach lub obowiązkach, które musimy wykonać po lekcji. Zawsze warto mieć pod ręką notes i długopis, aby zapisywać cenne wskazówki i uwagi nauczyciela, a potem przeanalizować je w domu. To znacząco ułatwia doskonalenie swojej techniki gry.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments