Ostatnio aktualizowane: 24.10.20

 

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, kto należy do grona najbardziej znanych kontrabasistów pochodzących z Polski, znajdujesz się we właściwym miejscu. W poniższym artykule prezentujemy sylwetki kilku słynnych muzyków, którzy swoją grą na kontrabasie zachwycili publiczność w wielu krajach. Zachęcamy do lektury.

 

Adam Bronisław Ciechański

Adam Bronisław Ciechański to nie tylko znany kontrabasista, ale i profesor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu i Poznaniu oraz Konserwatorium Muzycznego. Jego ojciec był organistą w miejscowym kościele, to on jako pierwszy uczył swojego syna gry na instrumentach (organach, skrzypcach i fortepianie). Ponieważ chłopiec wykazywał duży talent muzyczny, rodzice regularnie zabierali go na przedstawienia w operze w Poznaniu. Tam artysta poznał kontrabas i postanowił nauczyć się na nim grać. W wieku 14 lat Adam B. Ciechański wyjechał do Niemiec, żeby rozpocząć studia muzyczne. W Kolonii stał się członkiem Orkiestry Symfonicznej, a po roku zaczął pracować w Petersburskiej Orkiestrze Symfonicznej. Po zakończeniu edukacji mężczyzna wrócił na stałe do Polski, gdzie przyjął posadę pierwszego kontrabasisty w orkiestrze Opery i Teatru Wielkiego. Kiedy w 1920 roku w Poznaniu otworzono Konserwatorium Muzyczne, muzyk objął stanowisko pedagoga w klasie kontrabasu i tuby. Często słyszy się, że wychował on całe pokolenie bardzo dobrych kontrabasistów. Występował w niemal wszystkich większych miastach w Polsce i propagował solową grę na kontrabasie. Artysta otrzymał wiele nagród i odznaczeń za swoją działalność oraz zasługi dla polskiej kultury, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Za najlepszy kontrabas uznawał swój instrument, dla którego wymyślił nazwę tenorino, drugim ulubionym był ten o nazwie baryton.

Józef Eichstädt 

Kontrabasista i pedagog Józef Eichstädt to także autor znanego wśród uczniów szkół muzycznych podręcznika Szkoła na kontrabas cztero- i pięciostrunowy. Gry na instrumentach uczył się od najmłodszych lat, podobnie jak jego siostry i bracia (miał 5 rodzeństwa). Kilka lat po ukończeniu szkoły powszechnej muzyk wstąpił do orkiestry 58 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, grał w niej jako elew na waltorni. Naukę gry na kontrabasie rozpoczął dopiero w wieku 19 lat w Poznaniu, a jego nauczycielem był Adam Bronisław Ciechański. Razem z nim występował w Filharmonii Generalnego Gubernatorstwa w Krakowie, a później wrócił do Poznania i rozpoczął pracę w tamtejszej operze. W latach 50. mężczyzna został nauczycielem muzyki, to wtedy napisał swój podręcznik do gry na kontrabasie. W szkołach muzycznych jest on wykorzystywany do dziś. Józef Eichstädt występował nie tylko w Polsce, ale i za granicą, w 1952 roku w Moskwie za swój występ otrzymał nagrodę od samego Józefa Stalina. Był on bardzo związany z Wielkopolską i choć otrzymywał wiele propozycji pracy, także poza Polską, zawsze odmawiał, poza czasami okupacji.

 

Jan Byrczek

Jan Byrczek to nie tylko znany kontrabasista, ale i propagator muzyki jazzowej. W latach 50. i 60. występował w najsłynniejszych polskich zespołach, takich jak Kwartet Kurylewicza oraz Trio Komedy. Z powodu choroby mężczyzna musiał zrezygnować z kariery muzycznej, wówczas został prezesem Polskiej Federacji Jazzowej, a później współtwórcą oraz sekretarzem generalnym Europejskiej Federacji Jazzowej. Pierwszym instrumentem, na którym nauczył się grać, był akordeon, dostał go od ojca w wieku 5 lat. Muzyk wziął udział w ogólnopolskim konkursie młodych talentów, otrzymał stypendium i rozpoczął naukę w Liceum Muzycznym w Krakowie w klasie kontrabasu, później kontynuował edukację w Wyższej Szkole Muzycznej. Jan Byrczek był autorem muzyki do filmu Romana Polańskiego pt. Gruby i chudy. Dzięki niemu w Polsce pojawiło się pismo Jazz Forum, przez 15 lat był jego redaktorem naczelnym.

Jacek Niedziela-Meira

Jacek Niedziela-Meira to kompozytor jazzowy i wykładowca, gra nie tylko na kontrabasie, ale i na gitarze basowej. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej w Rybniku, a potem kontynuował edukację na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, ukończył ją z wyróżnieniem. Po kilku latach mężczyzna zaczął wykładać historię jazzu i prowadzić klasę kontrabasu, obecnie jest pracownikiem Akademii Muzycznej we Wrocławiu. To laureat wielu konkursów, m.in. Jazz Juniors, Jazz Nad Odrą, dostawał też wyróżnienia jako najlepszy polski kontrabasista jazzowy. Jacek Niedziela-Meira współpracował z takimi artystami, jak: Mike Mainieri, Eddie Henderson, John Clayton, Art Farmer, Urszula Dudziak, Leszek Możdżer, Mieczysław Szcześniak, Anna Maria Jopek, Ewa Bem czy Lora Szafran. Brał udział w nagraniu 40 płyt, w tym 7 autorskich. Muzyk ma na swoim koncie występy niemal na całym świecie, m.in. w Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Izraelu, jest też jurorem polskich oraz zagranicznych konkursów muzycznych. Odznaczono go Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Medalem KEN, Srebrnym Krzyżem Zasługi, a także medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments