Ostatnio aktualizowane: 27.11.20

 

Pierwsze pianino zbudowano na przełomie XVIII i XIX wieku. Instrument ten bardzo szybko zdobył popularność, również ze względu na to, że był mniejszy i tańszy w porównaniu do fortepianu. Grą na pianinie zasłynęło wielu znanych do dziś artystów, wśród nich są również Polacy. W tym artykule przedstawiamy sylwetki kilku prawdziwych wirtuozów.

 

Fryderyk Chopin

Do grona najsłynniejszych pianistów na świecie zalicza się m.in. pochodzącego z Polski Fryderyka Chopina. To jeden z najwybitniejszych kompozytorów z okresu romantyzmu, często określa się go mianem poety fortepianu. Cechy wyróżniające utwory skomponowane przez tego artystę to czerpanie ze stylistycznych wzorców polskiej muzyki ludowej, a także pogłębiona ekspresja. Pomiędzy 4. i 5. rokiem życia rozpoczął naukę gry na fortepianie, jego pierwszą nauczycielką była matka. Zanim Chopin skończył 7 lat, miał już na koncie swoje pierwsze, krótkie kompozycje. Duże sukcesy zaczął odnosić w wieku 19 lat, był to również okres jego pierwszej miłości. Po ukończeniu studiów mężczyzna wyjechał wraz z przyjaciółmi na wycieczkę do Wiednia i tak rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera. Z czasem przeprowadził się do Paryża. Na ok. 11 lat  artysta zrezygnował z kariery wirtuoza i postanowił skupić się na komponowaniu, interesował się życiem polskiej emigracji, a także utrzymywał ścisły kontakt z Cyprianem Kamilem Norwidem, Adamem Mickiewiczem i innymi intelektualistami pochodzącymi z Polski. Fryderyk Chopin zmarł w wieku 39 lat. Jako przyczynę jego śmierci lekarze podali gruźlicę, choć pojawiają się hipotezy, że muzyk mógł być chory na mukowiscydozę. Jego serce zabezpieczone w słoju zostało potajemnie przewiezione do Polski i umieszczone w filarze nawy głównej kościoła Świętego Krzyża w Warszawie (był to parafialny kościół rodziny Chopinów). W czasach powstania warszawskiego urna z sercem kompozytora została przewieziona najpierw do Milanówka, później do Żelazowej Woli, a ostatecznie ponownie wmurowano ją w zniszczonej świątyni, z której wcześniej została przeniesiona.

Ludwig van Beethoven

Niemiecki kompozytor i pianista Ludwig van Beethoven to jeden z największych twórców muzycznych wszechczasów, prekursor nurtu romantycznego w muzyce, a także ostatni z tzw. klasyków wiedeńskich. Choć urodził się na terenie Niemiec, szybko przeniósł się do austriackiego Wiednia, gdzie szybko zyskał miano wirtuoza pianina, a później wybitnego kompozytora. Kiedy mężczyzna skończył 25 lat zaczął tracić słuch, jednak nie zrezygnował z komponowania i kontynuował swoją karierę nawet po całkowitym ogłuchnięciu. Twórczość Beethovena miała bardzo duży wpływ na kierunek rozwoju muzyki w XIX wieku. Stał się on znany przede wszystkim za sprawą dziewięciu symfonii, niemniej jednak za przełomowe są uznawane również sonaty i fortepianowe wariacje. Kompozycje artysty to symbol radości, woli życia, heroizmu oraz wolności jednostki. To dzięki niemu muzyka instrumentalna zaczęła przeważać nad wokalną i stała się najważniejszą sztuką epoki romantyzmu.

 

Ignacy Jan Paderewski

Ignacy Jan Paderewski to znany polski pianista, kompozytor, jak również działacz niepodległościowy i wybitny polityk. To on sprawił, że prezydent USA Woodrow Wilson przed podpisaniem traktatu wersalskiego umieścił w swoim ultimatum punkt domagający się wyrażenia zgody wszystkich stron na suwerenność Polski. Już od najmłodszych lat artysta wykazywał muzyczny talent, początkowo grał na starym, rodzinnym fortepianie. Później uczył się w Instytucie Muzycznym w Warszawie i został nauczycielem kursu średniego fortepianu. Paderewski grał na przyjęciach i komponował własne utwory, po śmierci żony wyjechał do Berlina. Podczas pobytu za granicą mężczyzna poznał wielu wpływowych ludzi, którzy pomagali mu finansowo, dzięki czemu mógł doskonalić swoje muzyczne umiejętności. W wieku 31 lat wyjechał na tournée po Stanach Zjednoczonych i zamieszkał tam na stałe. Ignacy Jan Paderewski był nazywany mistrzem i królem pianistów. Zmarł w wieku 81 lat, a jego serce planowano umieścić w tym samym miejscu, co serce Fryderyka Chopina i Władysława Reymonta. Jednak ostatecznie trafiło ono do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, nazywanego amerykańską Częstochową.

Artur Rubinstein

Polski pianista żydowskiego pochodzenia, Artur Rubinstein to jeden z najbardziej znanych odtwórców muzyki Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Karola Szymanowskiego i Franza Schuberta. Szacuje się, że w ciągu swojej ponad 80-letniej kariery mężczyzna wystąpił ok. 6000 razy. Uzdolnienia muzyczne przejawiał już od najmłodszych lat. Rodzice artysty byli zamożni, dlatego mogli wysłać syna do Warszawy, aby rozwijał swój talent. W wieku 10 lat przeniósł się do Berlina, a jako 15-latek zaprezentował się Paderewskiemu w Szwajcarii, czym zdobył jego uznanie. Dwa lata później Artur Rubinstein przeprowadził się do Paryża, występował w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, a także na terenie całej Europy (również w Polsce). Podczas II wojny światowej stracił prawie całą rodzinę i na znak protestu przeciwko zbrodniom niemieckim odmawiał występów w RFN i NRD. W wieku 59 lat mężczyzna otrzymał obywatelstwo USA. Przyznano mu wiele ważnych odznaczeń, m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Urna z jego spopielonym ciałem została pochowana nieopodal Jerozolimy, na zboczu góry Orah.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments